Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Dějepis naživo, Legiovlak

Dějepis naživo, Legiovlak



Datum konání:
5.11.2021

Dějepis naživo

V dopoledních hodinách 5. listopadu 2021 jsme se třídou 9. B absolvovali exkurzi v Legiovlaku, která probíhala na hlavním vlakovém nádraží. Uvítali nás pánové v dobových uniformách a zavedli nás do prvního vagónu, kde nám promítli krátký dokument, čímž začala naše prohlídka. Po skončení dokumentu se nás ujal jeden z mužů a zavedl nás do druhého vagónu. Postupně nás provedl všemi vagóny, ve kterých bylo v každém něco trochu jiného. Seznámil nás s využitím každého vagónu a s využitím legií jako takových. Mimo jiné jsme se dozvěděli, že si legionáři své vagóny různě zdobili a vybavovali podle toho, jaké dovednosti ovládali.

Exkurze se nám líbila, protože v dějepisu zrovna probíráme 1. sv. válku, rozšířili jsme si obzory a dozvěděli se více k tématu.

 

Exkurze, která stála zato!

Poslední týden v říjnu jsme pracovali na referátech z doby první světové války. Ve skupinkách jsme si mohli zvolit téma: osobnosti, legionáři nebo, kdo měl možnost, dohledat informace o svých předcích, kteří zažili válku. Naší třídě 9.A se referáty povedly a těžko by se rozhodovalo, která skupinka měla svůj projekt nejlepší. Byly krásně a srozumitelně napsané a celá třída poslouchala referující spolužáky v úplné tichosti a se zájmem.    

Abychom si rozšířili obzor a dozvěděli se něco víc, navštívili jsme „legiovlak“, který na nás čekal v celé své kráse na hlavním vlakovém nádraží. Hned na začátku nás přivítal pan průvodce, oblečen v dobovém obleku legionářů, a provedl  nás po celé vlakové soupravě. Vešli jsme do prvního vagónu a tam jsme se podívali na krátký dokument o legionářích a vlaku, který jezdil po Transsibiřské magistrále. Dále jsme se přesunuli do části, kde měli generálové pracovnu a ložnici. Tato část se všem líbila asi nejvíce, protože byla na tuto dobu elegantně a útulně vybavena, takže měl každý chuť natáhnout se do té luxusní postele. Potom jsme pokračovali do obytné části, v níž bydlely rodiny s dětmi. Tam už  ale velká postel a okýnko s výhledem na krajinu bohužel nebylo.   

Další zajímavá část byla dílna, ve které jsme mohli vidět soustruh, výheň a kovadlinu. Nesměla chybět ani ošetřovna, která byla sice malá, ale našli jsme v ní všechny potřebné pomůcky pro ošetření. Pro kluky byl asi nejzajímavější obrněný vagón, v němž se nacházelo velké dělo a další zbraně. Prohlídku jsme zakončili ve vagónu se suvenýry. Tam jsme si mohli koupit něco na památku a každý kdo přispěl, dostal vlčí mák, který se dal připnout na triko. Byla tam i  možnost si zjistit něco o nějakém konkrétním legionáři. Potom jsme se s panem průvodcem rozloučili a odešli s nadšením a hlavou plnou nových informací z doby 1. světové války a československých legiích nazpět.